Édl Zsuzsanna

edl.zsuzsanna@gmail.com

06 30 943-67-74

Pszichológus, Pedagógiai szakpszichológus

Pszichológiai tanulmányaimat a Szegedi Tudományegyetemen végeztem. Diplomázást követően évekig a Csongrád-Csanád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat munkatársaként dolgoztam és képződtem. Pedagógiai szakpszichológus szakvizsgámat szintén a Szegedi Tudományegyetemen szereztem meg. Magánrendelésemen vegyes korosztállyal dolgozom: gyermekeket, serdülőket, valamint (fiatal) felnőtteket fogadok. Munkám során több módszert alkalmazok. Ötvözöm a kognitív viselkedésterápiás szemléletet művészetterápiás és játékterápiás eszközökkel. Emellett relaxációs, imaginációs eljárásokat alkalmazok. Munkámat rendszeres szupervízió, folyamatos képződés mellett végzem.

 

Több, mint egy évtizede dolgozom segítő szakemberként. Eleinte idősekkel, majd értelmileg akadályozott felnőttekkel, végül hátrányos helyzetű gyerekekkel és fiatalokkal kezdtem dolgozni. Az évek során lehetőségem nyílt köznevelésben, civil szférában és egyetemi életvezetési tanácsadó központban tapasztalatokat gyűjteni. Évekig dolgoztam élménypedagógiai foglalkozásvezetőként az ország különböző pontjain, vezettem ifjúsági csoportokat, valamint halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számára tarthattam közösségépítő, szociális készségeket fejlesztő és diákrelaxációs foglalkozásokat.

 

Ezek az élmények mai napig meghatározzák szakmai szemléletemet. Tapasztalom, hogy egy pillanatnyi odafigyelés is elindíthat változásokat, megnyugvást adhat. Szakmai szemléletem is ezen alapszik: emberséggel, a másik iránti mély tisztelettel, kíváncsisággal fordulok a másik ember felé. Bízom a klienseim erőfeszítéseiben és hiszek abban, hogy képesek erőforrásaikat meglelni és megküzdeni a kihívásaikkal. A közös munkánk során közösen gondolkodunk és türelemmel, figyelemmel támogatom és kísérem kicsiket és nagyokat egyaránt.

 

Pszichológiai tanácsadás gyermekek, serdülők számára:

Gyermekek esetében a folyamat szülőkonzultációval indul. Ezt követő foglalkozásokon a gyerekek önállóan vesznek részt. A folyamat során viselkedésterápiás, játékterápiás eszközökre, alkotásra (gyurma, rajz, festés stb.) helyezzük a hangsúlyt a folyamatos szülőkonzultációk mellett. A szülőkonzultációk célja, hogy együtt megértsük a gyerekek és viselkedésük mozgatórugóit. Fontos számomra, hogy abban segítsem szülőket, hogy gyermekük világa érthetővé váljon és megélhessék hogyan tudnak összehangoltan és “elég jó” szülőként kapcsolódni gyermekükhöz. Serdülők esetében előfordul – a szülő beleegyezését követően -, hogy velük kezdjük a munkát. A gyermekeket és a kamaszokat is abban igyekszem kísérni, hogy felszabadultan ismerkedhessenek önmagukkal, jobban érezzék magukat a bőrükben.

 

Pszichológiai tanácsadás felnőttek számára:

A felnőttek és serdülők pszichológiai tanácsadása során előtérbe kerülnek problémafókuszú, irányított kérdések, relaxációs és imaginációs eljárások az alkotófolyamatok mellett. Feltérképezzük a fiatalokban rejlő erőforrásokat, keresünk problémamegoldási, megküzdési stratégiákat. A tanácsadás során tér nyílik érzelmek megélésére és megértésére, fejlesztjük a kommunikációs készségeket és az önismeretet.

 

Fontos, hogy 18 év alattiak szülői beleegyezést követően vehetnék részt a pszichológiai tanácsadáson. Továbbá a tanácsadás nem helyettesíti a pszichoterápiás és pszichiátriai segítségnyújtást.

 

Előfordul, hogy a hozzám forduló számára nem az általam nyújtott szolgáltatás, módszertan a legideálisabb választás. Ilyenkor abban segítem klienseimet, hogy megtaláljuk a számukra leginkább megfelelő szakembert.

 

Amiben segítségére lehetek:

·       gyermeknevelési kérdések

·       tanulással, teljesítménnyel kapcsolatos nehézségek: szorongás, motiválatlanság, figyelemzavar

·       szorongásos tünetek, feszültségkezelési nehézségek

·       önértékelési problémák enyhítése és pozitív énkép erősítése

·       pályaválasztás, jövőt érintő kérdések

·       gyermekek gyászfeldolgozása

·       serdülőkori krízis (önbizalom, önértékelés, kapcsolatok, szorongás, hangulatingadozás, teljesítményromlás)

·       gyermekkori, felnőttkori ADHD